Kluczem do sukcesu nanotechnologii jako dziedziny naukowej jest interdyscyplinarność. Zakres stosowania nanotechnologii jest bowiem tak szeroki, że dziedzina ta odnajduje rację bytu nie tylko w technice czy inżynierii materiałowej, ale także na przykład w medycynie. Przewidywanie właściwości materiałów o szerokim zakresie zaawansowania na poziomie makro i mikroskopowym wymaga łączenia wiedzy z różnych dziedzin, odniesienia się do osiągnięć poszczególnych dyscyplin, stworzenia odmiennego od tradycyjnego punktu widzenia prowadzącego do powstania metodologii nowej jakości. To właśnie nazywamy podejściem interdyscyplinarnym.
Month: Maj 2014
Pozycja nanotechnologii jako nauki akademickiej
Nanotechnologia – dziedzina zajmująca się strukturami nanometrycznych rozmiarów, ich wytwarzaniem oraz posługiwaniem się nimi w różnych gałęziach przemysłu i nauki, staje się coraz bardziej obiecującym działem nauki o materiałach. Wszyscy zainteresowani mogą ją zgłębiać jako specjalizację lub osobny kierunek studiów, przede wszystkim na uczelniach politechnicznych. Continue reading
Nanodiamenty i ich zastosowania
Nanodiamenty znalazły już zastosowana w świecie medycznym i naukowym. Nawet jeśli pozostają one w fazach eksperymentalnych, okazują się być bardzo rokującymi na przyszłość. W tym wpisie przypomnimy o ich najważniejszych projektach, w którym wykorzystywane są nanodiamenty oraz przedstawmy inne: przemysłowe i do praktycznego zastosowania nawet w codziennym życiu.
Inspirujące badania nad nanodiamentami
Minimalizacja skutków ubocznych, zwiększenie efektywności, wydłużenie działania leku w krwioobiegu bez negatywnego wpływu na zdrowe, białe krwinki – to tylko część rezultatów, jakie można osiągnąć łącząc chemioterapeutyki z nanodiamentami. Nanodiamenty jako szczególny typ nanocząsteczek staja się fenomenalną pomocą w obrazowaniu działania leku w przypadku ciężkich chorób nowotworowych. Przy pomocy luminenscencji możliwa jest obserwacja ich zachowania wewnątrz ciała pacjenta. Interesujące badania nad rolą nanodiamentów prowadzone są przez naukowców uniwersyteckich z Australii i Stanów Zjednoczonych. Zostały one wprowadzone do chorych organów myszy. Nanodiamenty odpowiedzialne były za wprowadzenie leków do komórek piersi i wątroby chorych gryzoni. Fenomenalne wyniki eksperymentalnych dociekań medyków może zrewolucjonizować walkę z rakiem.
Continue reading
Jak małe są nanodiamenty?
Wszystkim doskonale znane są diamenty, będące zwłaszcza ulubieńcami eleganckich i wymagających kobiet, lubiących otaczać się luksusem. Wielu z nas jednak miałoby problem, jeśli chodziłoby o wskazanie definicji nanodiamentów. Nie sprawia tylko problemu określenie, że to bardzo bardzo, bardzo mało. Bardzo mało – czyli ile to właściwie jest?