Interdyscyplinarność w nanotechnologii

nanoroboty futurologia

gosc.pl/EAST NEWS SCIENCE PHOTO LIBRARY

Kluczem do sukcesu nanotechnologii jako dziedziny naukowej jest interdyscyplinarność. Zakres stosowania nanotechnologii jest bowiem tak szeroki, że dziedzina ta odnajduje rację bytu nie tylko w technice czy inżynierii materiałowej, ale także na przykład w medycynie. Przewidywanie właściwości materiałów o szerokim zakresie zaawansowania na poziomie makro i mikroskopowym wymaga łączenia wiedzy z różnych dziedzin, odniesienia się do osiągnięć poszczególnych dyscyplin, stworzenia odmiennego od tradycyjnego punktu widzenia prowadzącego do powstania metodologii nowej jakości. To właśnie nazywamy podejściem interdyscyplinarnym.

Continue reading

Pozycja nanotechnologii jako nauki akademickiej

nanotechnologa gdzie studiować

Projekt Fundacji „Nanometr”

Nanotechnologiadziedzina zajmująca się strukturami nanometrycznych rozmiarów, ich wytwarzaniem oraz posługiwaniem się nimi w różnych gałęziach przemysłu i nauki, staje się coraz bardziej obiecującym działem nauki o materiałach. Wszyscy zainteresowani mogą ją zgłębiać jako specjalizację lub osobny kierunek studiów, przede wszystkim na uczelniach politechnicznych. Continue reading

Nanodiamenty i ich zastosowania

Nanodiamenty znalazły już zastosowana w świecie medycznym i naukowym. Nawet jeśli pozostają one w fazach eksperymentalnych, okazują się być bardzo rokującymi na przyszłość. W tym wpisie przypomnimy o ich najważniejszych projektach, w którym wykorzystywane są nanodiamenty oraz przedstawmy inne: przemysłowe i do praktycznego zastosowania nawet w codziennym życiu.

Continue reading

Inspirujące badania nad nanodiamentami

Minimalizacja skutków ubocznych, zwiększenie efektywności, wydłużenie działania leku w krwioobiegu bez negatywnego wpływu na zdrowe, białe krwinki – to tylko część rezultatów, jakie można osiągnąć łącząc chemioterapeutyki z nanodiamentami. Nanodiamenty jako szczególny typ nanocząsteczek staja się fenomenalną pomocą w obrazowaniu działania leku w przypadku ciężkich chorób nowotworowych. Przy pomocy luminenscencji możliwa jest obserwacja ich zachowania wewnątrz ciała pacjenta. Interesujące badania nad rolą nanodiamentów prowadzone są przez naukowców uniwersyteckich z Australii i Stanów Zjednoczonych. Zostały one wprowadzone do chorych organów myszy. Nanodiamenty odpowiedzialne były za wprowadzenie leków do komórek piersi i wątroby chorych gryzoni. Fenomenalne wyniki eksperymentalnych dociekań medyków może zrewolucjonizować walkę z rakiem.
Continue reading

Jak małe są nanodiamenty?

Wszystkim doskonale znane są diamenty, będące zwłaszcza ulubieńcami eleganckich i wymagających kobiet, lubiących otaczać się luksusem. Wielu z nas jednak miałoby problem, jeśli chodziłoby o wskazanie definicji nanodiamentów. Nie sprawia tylko problemu określenie, że to bardzo bardzo, bardzo mało. Bardzo mało – czyli ile to właściwie jest?

Continue reading