Interdyscyplinarność w nanotechnologii

nanoroboty futurologia

gosc.pl/EAST NEWS SCIENCE PHOTO LIBRARY

Kluczem do sukcesu nanotechnologii jako dziedziny naukowej jest interdyscyplinarność. Zakres stosowania nanotechnologii jest bowiem tak szeroki, że dziedzina ta odnajduje rację bytu nie tylko w technice czy inżynierii materiałowej, ale także na przykład w medycynie. Przewidywanie właściwości materiałów o szerokim zakresie zaawansowania na poziomie makro i mikroskopowym wymaga łączenia wiedzy z różnych dziedzin, odniesienia się do osiągnięć poszczególnych dyscyplin, stworzenia odmiennego od tradycyjnego punktu widzenia prowadzącego do powstania metodologii nowej jakości. To właśnie nazywamy podejściem interdyscyplinarnym.

Interdyscyplinarność w naukach ścisłych

Nanotechnologia w formułowaniu wniosków i projektowaniu badań sięga przede wszystkim do osiągnięć fizyki i chemii na poziomie kwantowym. W praktyce inżynierskiej może mieć zastosowania w rozmaitych sektorach: farmaceutycznym, elektronicznym, chemicznym, włókienniczym, tworzyw sztucznych. Już samo to zestawienie pokazuje, jak potężnym potencjałem dysponuje. Ponadto, należy wymienić takie działy nanotechnologii jak przykładowo nanobiotechnologia czy nanotechnologia-futurologia. Niewątpliwie wiedza naukowca, zajmująca się zagadnieniami nanotechnologii w jakiejkolwiek dziedzinie wymaga umiejętności oraz obsługi specjalistycznych oprogramowań i baz danych, a także wysokich umiejętności socjalnych i interpersonalnych. Stają się oni jednocześnie tym samym odpowiednimi ludźmi na stanowiska zajmujące się zarządzaniem i kierowaniem zasobami ludzkimi.

Nanotechnologia – futurologia

Nanotechnologia rozwija swoją karierę również w futurologicznej tendencji. To nurt związany z postacią Kima Erica Drexlera. Pomimo, że pomysły wykorzystania nanotechnologii w postaci futurologicznej nie doczekały się realizacji to na pewno warte są zwrócenia na nie uwagi. Futurolodzy przepowiadają, iż będzie możliwe połączenie obu inteligencji – ludzkiej wraz ze sztuczną, komputerową w celu zwiększenia wydajności robotów. Ile jest w takim podejściu utopii, a ile realnych możliwości? Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy rozpatrywać każdy z projektów osobno. Nanotechnologia to olbrzymia dziedzina, której odnóg nie można wrzucić do jednego wora. Jeszcze do niedawna przecież nikomu nie śniło się połączenie nanodiamentów z chemioterapeutykami. Dziś jednak stoimy w obliczu takiej możliwości. Kto wie, co przyniesie nam jeszcze postępujący rozwój technologiczny? O projektach, badaniach i pomysłach będziemy pisali na blogu.