Nanotechnologia jest obszerną dziedziną naukowa, skupiającą specjalistów z wielu dyscyplin. Badania w jej zakresie rozpoczęły się wraz z latami 80 XX wieku. Przez ten czas bardzo się rozwinęła w różnych kierunkach. Nanotechnologia wykorzystywana jest w inżynierii materiałowej (w sferach, w których wykorzystywany jest tzw. pył diamentowy), przemyśle spożywczym do produkcji i pakowania żywności, budowie maszyn, konstruowaniu przedmiotów funkcjonalnych w życiu codziennym człowieka. Obszerną sferą wykorzystania nanotechnologii jest bioinżyneria i biomedycyna, w której cząsteczki nanometrowe – w tym wypadku na przykład nanodiamenty – wykorzystywane są do między innymi do terapii genowej i aplikacji leków. Nanotechnologia sprzyja wymianie wiedzy i technik badawczych między naukowcami, stąd tak ważny jest jej rozwój na arenie dzisiejszej nauki.
Nanodiamenty – przyszłościowym rozwiązaniem w walce z rakiem?
Aby daną technologię można opatrzyć przedrostkiem nano, przynajmniej jeden wymiar w stosowanych strukturach powinien zawierać się w nanometrach. I tak, przykładowo nanodiamenty to struktury atomów węgla w rozmiarze od około 2 do 8 nanometrów średnicy. Jak wspomnieliśmy wyżej, wykorzystywane są w różnorodnych technik diagnostycznych i terapeutycznych. Naukowcy mówią o ich potencjalnej fenomenalnej pomocy w walce z chorobami nowotworowymi. Skupmy się na możliwościach łączenia nanodiamentów w kompleksy lekowe przy pomocy powłoczki jedwabnej.
Jedwab w medycynie – dotychczasowe zadania i funkcje
Jedwab w medycynie użytkowany jest w różnorodnych postaciach. Przede wszystkim włókno jedwabne wchodzi w skład igieł do szycia i środków do opatrywania ran. Tworzywa jedwabne wnoszą bardzo wiele w rozwój biodegradowalnych i biokompatybilnych środków medycznych, a ich połączenie z nanodiamentami zwiększa ich funkcjonalność jeszcze bardziej. Ich wzajemne połączenia jeszcze lepiej adsorpuje leki antynowotworowe, które dzięki nanodiamentom mogą utrzymywać się wewnątrz komórek nawet do dziesięciu razy dłużej niż standardowe leki. Nie wpływa przy tym negatywnie na białe krwinki – wręcz przeciwnie, neutralność chemiczna nanodiamentów pomaga w zwiększeniu efektywności terapii.
Rozwój nanotechnologii
Nanotechnologia zdaje się być dziedziną wiedzy o niemal nieograniczonych możliwościach. Nanorozmiary cząsteczek i molekuł ujawniają dotychczas nieznane, często osobliwe cechy fizyczne i chemiczne materiałów „nano”. Nadzieję, jakie budzą zwłaszcza w obrębie medycyny, są obiecujące.