Inspirujące badania nad nanodiamentami

Minimalizacja skutków ubocznych, zwiększenie efektywności, wydłużenie działania leku w krwioobiegu bez negatywnego wpływu na zdrowe, białe krwinki – to tylko część rezultatów, jakie można osiągnąć łącząc chemioterapeutyki z nanodiamentami. Nanodiamenty jako szczególny typ nanocząsteczek staja się fenomenalną pomocą w obrazowaniu działania leku w przypadku ciężkich chorób nowotworowych. Przy pomocy luminenscencji możliwa jest obserwacja ich zachowania wewnątrz ciała pacjenta. Interesujące badania nad rolą nanodiamentów prowadzone są przez naukowców uniwersyteckich z Australii i Stanów Zjednoczonych. Zostały one wprowadzone do chorych organów myszy. Nanodiamenty odpowiedzialne były za wprowadzenie leków do komórek piersi i wątroby chorych gryzoni. Fenomenalne wyniki eksperymentalnych dociekań medyków może zrewolucjonizować walkę z rakiem.

Badania nad myszami – nosicielami chorób nowotworowych

Badania obejmowały dwie grupy gryzoni. Myszom jednej z nich wprowadzono kompleks nanodiamenty-lek. Utrzymanie medykamentów ułatwione zostało dzięki pokryciu powierzchni nanodiamentów jedwabną powłoczką. Ma ona właściwości kompatybilne oraz zwiększające funkcjonalność takiego kompleksu. Leki antynowotworowe, pomimo zwiększonej dawki substancji leczącej, nie spowodowały śmierci gryzoni ani pogorszenia ich stanu. Wręcz przeciwnie – guzy rakowe zmniejszyły się w znacznym stopniu, co potwierdza domniemania naukowców o całkowicie bezpiecznym transporcie leków nanodiamentami. Uszkodzeniu nie uległy tkanki ani zdrowe komórki. Nie wystąpiły żadne stany zapalne. Kompleks nanodiamenty-lek zachował wszystkie swoje właściwości. Myszy drugiej grupy, nie objęte leczeniem przy pomocy nanodiamentów, niestety zdechły – dawka chemioterapeutyków okazała się śmiertelna, zgodnie z nieprzyjemnymi przypuszczeniami.

Myszy eksperymentalne

Myszy eksperymentalne

Jak funkcjonuje kompleks nanodiamenty-lek? Kilka słów wyjaśnienia

Nanodiamenty grupują się wokół zarażonych nowotworem komórek. Stopniowo, w równych regularnych odstępach czasu uwalniają leki. W ten sposób rakowe komórki poddawane są skoncentrowanej terapii o wzmożonym działaniu. Leki w nich utrzymują się do dziesięciu razy dłużej niż podczas standardowej terapii. Badania eksperymentalne przyniosły pozytywne rezultaty. Być może zastosowanie nanodiamentów na szersza skale w medycynie pozostaje tylko kwestią czasu. Bez wątpienia, są one nadzieją na lepszą walkę z rakiem i wyeliminowanie przypadków, w których organizm odrzuca chemię jako obcą i szkodliwą dla chorego.