Nanodiamenty i ich zastosowania

Nanodiamenty znalazły już zastosowana w świecie medycznym i naukowym. Nawet jeśli pozostają one w fazach eksperymentalnych, okazują się być bardzo rokującymi na przyszłość. W tym wpisie przypomnimy o ich najważniejszych projektach, w którym wykorzystywane są nanodiamenty oraz przedstawmy inne: przemysłowe i do praktycznego zastosowania nawet w codziennym życiu.

Skąd zainteresowanie nanodiamentami w nauce?

Nanodiamenty są tak obiecującym tworzywem, ponieważ posiadają zdolności adsorpcyjne. Oznacza to, że mają naturalną sposobność do wiązania cząsteczek – jonów i atomów. Innymi słowy, są wysoko kompatybilne do wiązań z układami hiologicznymi oraz biomolekułami. Ich powierzchnie można chemicznie modyfikować, dzięki czemu można je udoskonalać i nimi manewrować dla osiągnięcia konkretnych celów. Cele tak, jak już wspomnieliśmy, mogą być medyczne lub przemysłowe.

Nanodiamentowe „uszlachetnianie” codziennego prania

Zastosowania nanodiamentów mogą być dla niektórych, zwłaszcza nie do końca zorientowanych w temacie laików, dość zaskakujące. Można je wykorzystać do produkcji tak zwanego pyłu diamentowego do prania. Nawet dodanie tak małej ilości proszku z nanodiamantów jak 0,1 grama efektywnie poprawi jakość prania. Przede wszystkim dzięki owej chemicznie obojętnej powierzchni cząsteczek węgla, możliwej do modyfikacji. Nanodiamenty osiadają na powierzchni plam i pomagają w ich oderwaniu od tkanin. Jak widać więc, nanodiamenty mogą „uszlachetnić” codzienne pranie. Interesujące jest również potencjalne wykorzystanie nanocząsteczek w przemyśle spożywczym. Istnieją dane, że zdolne są do produkcji konkretnego smaku, zapachu, barwników.

Nanodiamenty w medycynie – najciekawsze możliwości

Inną ciekawą metodą zastosowania jest możliwość skonstruowania termometrów nanodiamentowych. Są one przydatne zarówno do celów naukowych, jak i codziennych, praktycznych zastosowań. Nieocenione możliwości termometru nanodiamentowego wynika z możliwości mierzenia bardzo małych wahań temperatury – nawet do 0,05 stopnia Kelwinów. Ogólnie mówiąc, możliwe zastosowania nanodiamentów w świecie medycznym jest chyba najbardziej interesującym. Transportowane do komórek narządów zaatakowanych nowotworami, nanodiamenty grupują się wokół nich i stopniowo uwalniają leki. Mogą także zostać uwięzione” wewnątrz błony komórkowej, a następnie obserwowane w ciele pacjenta. Nanoczasteczki mają bowiem chropowatą powierzchnię i szorstkie krawędzie, możliwe do łączenia się z innymi biomolekułami oraz lekami.

skala temperarury

Porównanie skal temperatury – wg. skali Celcjusza i Kelwina